Stort steg för Kalmarsundsverket
– nu behöver vi hjälp av Kalmar kommuns invånare!
Kvällen den 4 maj till morgonen den 5 maj måste Kalmar Vatten stänga av alla inkommande spillvattenledningar till reningsverket, det vill säga ledningar från dusch, toalett, kök och tvätt.
Alla invånare i kommunen kommer kunna använda sitt vatten, men vi behöver er hjälp med att spola mindre!
Med anledning av Kalmarsundsverkets kommande driftsättning behöver vi genomföra ett stort omkopplingsarbete. Arbetet kommer innebära bräddning av orenat spillvatten, dvs. att orenat spillvatten släpps ut i närliggande vattendrag.
Vi har valt en tidpunkt på året då spillvattenflödet förväntas vara lågt och arbetet är planerat på detaljnivå för att minimera tiden för avstängningen. Flera stora åtgärder har vidtagits för att minimera bräddning och miljöpåverkan. Arbetet har anmälts till Länsstyrelsen och Kalmar Vatten följer deras riktlinjer.
Vi behöver hjälpas åt!
För att minska bräddningen ytterligare behöver vi hjälpas åt! Därför ber vi invånarna i Kalmar kommun att under pågående arbete tänka på:
- Duscha inte, alternativt ta korta duschar och bada inte badkar.
- Minimera användandet av vatten under tiden för avstängningen - undvik att använda diskmaskin och tvättmaskin.
- Spola aldrig ner något annat än kiss, bajs och toalettpapper. Ha alltid en papperskorg i badrummet att slänga skräp i!
Vilka tider gäller för mig som invånare?
Vilka tider som vi stänger av spillvattenledningarna beror på hur långt ifrån reningsverket man bor.
Platser och tider för avstängning | |
|---|---|
Påryd, Kolboda, Halltorp, Hagby, Rockneby, Drag och Revsudden | Klockan 19.00-07.00 |
Ljungbyholm, Vassmolösa, Sandvik och Tvärskog | Klockan 00.00-07.00 |
Läckeby, Lindsdal, Rinkabyholm, Trekanten, Smedby, Boholmarna och centrala Kalmar | Klockan 03.00-07.00 |
Bräddning
Bräddning är ett kontrollerat och tillfälligt utsläpp av orenat spillvatten vid en förutbestämd punkt (bräddpunkt) på ledningsnätet. På många bräddpunkter har vi utjämningsmagasin som kan lagra spillvatten. Dessa kommer vara tomma innan arbetets gång och kan vi gemensamt minimera vattenanvändningen behöver vi inte brädda lika mycket. Vi kommer även använda spolbilar för att minimera bräddningen.
Spola rätt är lätt
Varje vecka inkommer 1,5 ton skräp till vårt reningsverk. Att slänga skräp i toaletten kan orsaka stopp i våra pumpstationer och i ledningarna, både hos dig och hos oss.
Frågor och svar
Ja, vattnet går att använda som vanligt. Du kan duscha, spola toaletten och använda vatten i kök och tvätt. Under arbetet är vi tacksamma om alla kan hjälpas åt med att spola mindre.
Det är ett kontrollerat och tillfälligt utsläpp av orenat spillvatten vid en förutbestämd punkt (bräddpunkt) på ledningsnätet. Det fungerar som en säkerhetsventil för att till exempel förhindra källaröversvämningar och överbelastning av reningsverket.
Ju mindre vatten du använder desto mindre vatten behöver bräddas. Ovan anges tider för avstängningen beroende på var du bor.
- Duscha inte, alternativt ta korta duschar och bada inte badkar.
- Minimera användandet av vatten under tiden för avstängningen - undvik att använda diskmaskin och tvättmaskin.
- Spola aldrig ner annat än kiss, bajs och toalettpapper. Ha alltid en papperskorg i badrummet att slänga skräp i.
Det beror på hur mycket vatten som används under arbetets gång. Ju mindre vatten som spolas ner desto mindre spillvatten kommer vi att släppa ut.
Vi har genomfört flera stora åtgärder för att minimera bräddningen. Genom utjämningsmagasin, spolbilar och en provisorisk ledning kan vi ta hand om stora delar av spillvattnet.
Vi närmar oss driftsättning av Kalmarsundsverket och det inkommande spillvattnet måste ledas om från det nuvarande reningsverket till det nya kretsloppsverket. För att kunna utföra arbetet behöver vi ha tomma ledningar så den förberedande omkopplingen kan göras.
När Kalmarsundsverket är redo för driftsättning 2027 kommer den nya inkopplade ledningen börja användas.
Vi har valt en tidpunkt på året och dygnet då spillvattenflödet förväntas vara lågt på grund av mindre nederbörd, inget smältvatten och lägre vattenanvändning.
Bräddpunkterna är utvalda med avseende på att minimera risken för olägenhet för miljön och människors hälsa. Bräddpunkterna, tidpunkten på dygnet samt att arbetet pågår under en kort, begränsad tid bedöms bidra till en låg påverkan.
Det beror på hur mycket vatten som används under arbetets gång men framför allt vad som spolas ner i toaletten. Spola aldrig ner annat än kiss, bajs och toalettpapper.
Kiss, bajs och toalettpapper löses upp, men till exempel våtservetter, bindor, tamponger och bomullstops kan synas på vissa platser om det spolas ner. Efter arbetet är slutfört kommer vi åka runt till samtliga bräddpunkter för att undersöka behovet av sanering.
Arbetet är noggrant planerat på detaljnivå under en lång tid. Flera åtgärder har vidtagits för att minimera bräddning och miljöpåverkan. Industrier som släpper ut stora mängder spillvatten har också vidtagit åtgärder för att minska flödet under arbetets gång.
Information om arbetet finns i den här artikeln på kalmarvatten.se. Någon dag innan arbetet kommer ett sms att skickas ut till alla invånare som har vår SMS-tjänst. Ett flertal inlägg kommer publiceras på Kalmar Vattens Facebooksida. Information har även gått ut via pressmeddelande till media.